2 maja – Święto Flagi RP

Data publikacji: 02.05.2020

🇵🇱 5 ciekawostek o Biało-Czerwonej na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ⤵️ 🇵🇱1. Flaga nie zawsze jest Flagą RP! 🇵🇱
Czy wiedzieliście, że flagą możemy nazwać znak rozpoznawczy, którego boki mają stosunek 5:8, a część biała i część czerwona są tej samej szerokości? Do tego na fladze nie możemy umieszczać napisów czy symboli!

2. Mamy dwie polskie flagi państwowe! 🇵🇱
Pierwszą znają wszyscy. Tę drugą, czyli flagę państwową z godłem mogą używać tylko polskie przedstawicielstwa i misje (także wojskowe) za granicą, statki morskie, kapitanaty i bosmanaty portów, lotniska i lądowiska cywil­ne oraz cywilne samoloty podczas lotów za granicą.

3. Barwy narodowe to nie to samo co Flaga RP! 🇵🇱
Zakaz związany z napisami i symbolami nie obowiązuje przy barwach narodowych. To wszystko to, co również ma połowę białą i połowę czerwoną, jednak boki tego kształtu nie są równe stosunkowi 5:8! A jakie wymiary mają flagi na naszych mundurach? Sprawdźcie sami!

4. Szacunek do flagi jest najważniejszy! 🇵🇱
Flaga nie powinna być wywieszana podczas deszczowych, śnieżnych i wietrznych dni, tak samo jak nigdy nie może dotknąć ziemi, bruku lub wody. Nie może być też pomięta czy postrzępiona.

5. Co zrobić ze zniszczoną flagą? 🇵🇱
Jeśli to się stanie, godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi jest niepubliczne spalenie. Możliwe jest także godne zni­szczenie flagi przez rozdzielenie barw.

A czy Wy znacie inne ciekawostki o Biało-Czerwonej? 🇵🇱
Źródło: GK ZHP.

Poznajmy się

Hufiec ZHP Nowy Tomyśl
im. Emilii Sczanieckiej
os. Północ 25
64-300 Nowy Tomyśl

4 GZ "Leśne Duchy"
tel.: +48 534 351 942
e-mail: lesneduchy@zhp.nowytomysl.pl

19 DH "BUKI"
im. Aleksandra Kamińskiego
tel.: +48 782 654 743
e-mail: buki@zhp.nowytomysl.pl

12 DSH "HORYZONT"
tel.: +48 724 181 565
e-mail: 12dshhoryzont@zhp.nowytomysl.pl

Napisz do nas

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Komendę Hufca ZHP Nowy Tomyśl, z siedzibą w Nowym Tomyślu, 64-300 przy os. Północ 25 w celu przesłania na moj adres e-mail podany powyżej, odpowiedzi na moje zapytanie.

Stworzone z

przez RAJA Design