Apel Pamięci oraz zbiórka

Data publikacji: 02.03.2019

Wczoraj na zbiórce harcerze oraz zuchy nauczyły się wielu cennych rzeczy ale także oddali hołd członkom zbrojnych organizacji niepodległościowych.

 

3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji zuchy z 4 Gromady Zuchowej „Leśne Duchy”, harcerze z 19 Drużyny Harcerskiej „BUKI” oraz z 12 Drużyny Starszoharcerskiej rozpoczęli zbiórki swoich drużyn od wspólnego Apelu Pamięci. Podczas apelu odczytano okolicznościowy list oraz złożono kwiaty i zapalono znicz przy Dębie Katyńskim Jana Rożka. Miejsce, które wybraliśmy nie jest związane bezpośrednio z Żołnierzami Niezłomnymi. Uznaliśmy, że z powodu braku takiego miejsca w naszym mieście będzie ono właściwym, aby oddać hołd tym, którzy za obronę naszej ojczyzny przelali własną krew. Po zakończeniu apelu środowiska harcerskie rozpoczęły swoje zbiórki.

 

Zuchy podczas zbiórki odwiedziły kolejne miejsce z mapy królestwa króla Jana, a właściwie poznały szaloną staruszkę Wandę, która zamieszkuje Górę Wandy. Miała ona dostarczyć im przesyłkę, ale niestety gdzieś po drodze się zapodziała. Leśne Duchy udały się, więc po śladach do miejsc, w których była Wanda i starały się rozwiązać zadania, które na nich czekały. Finalnie udało im się odzyskać część przesyłki i dowiedzieć się, że zuch jest bardzo pomocny, przyjacielski i zawsze uśmiechnięty, dlatego WSZYSTKIM JEST Z ZUCHEM DOBRZE.

 

Harcerze Młodsi natomiast pracowali nad obrzędowością w swoich zastępach. Kiedy zastępy dowiedziały się czym jest obrzędowość w zastępie wybrali swoją piosenkę, która kojarzona będzie w drużynie właśnie z nimi oraz swój własny okrzyk. Zakończeniem pracy nad obrzędowością było omówienie proporca, którego projekt harcerze muszą wykonać na zbiórce zastępu. Nie zabrakło także tradycyjnych pląsów, które są charakterystyczne w harcerskiej pracy metodycznej.

 

Harcerze starsi przypomnieli sobie strukturę ZHP, stopnie oraz funkcje. Podczas zbiórki rozmawiali także o idei stopni harcerskich oraz dlaczego warto je zdobywać. Na zakończenie wspólnie z harcerzami młodszymi udali się na harcerskie pląsy.

 

Zapraszamy również do obejrzenia galerii zdjęć na facebooku:

2

Poznajmy się

Hufiec ZHP Nowy Tomyśl
im. Emilii Sczanieckiej
os. Północ 25
64-300 Nowy Tomyśl

4 GZ "Leśne Duchy"
tel.: +48 534 351 942
e-mail: lesneduchy@zhp.nowytomysl.pl

19 DH "BUKI"
im. Aleksandra Kamińskiego
tel.: +48 782 654 743
e-mail: buki@zhp.nowytomysl.pl

12 DSH "HORYZONT"
tel.: +48 724 181 565
e-mail: 12dshhoryzont@zhp.nowytomysl.pl

Napisz do nas

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Komendę Hufca ZHP Nowy Tomyśl, z siedzibą w Nowym Tomyślu, 64-300 przy os. Północ 25 w celu przesłania na moj adres e-mail podany powyżej, odpowiedzi na moje zapytanie.

Stworzone z

przez RAJA Design