Drużyna Niepodległości

Data publikacji: 20.06.2018

Na ostatniej zbiórce realizowaliśmy propozycję programową Głównej Kwatery ZHP, pn. „Drużyna Niepodległości”.

W tym celu wybraliśmy się na ulice naszego miasta, aby poznać nieco bliżej ukrytą i trochę zapomnianą już historię naszego miasta.

 

Oczywiście mamy na myśli rok 1919 kiedy to Nowy Tomyśl został zajęty przez Powstańców Wielkopolskich.
Główne wydarzenia, miały miejsce dnia 3 stycznia 1919 roku, kiedy to pociąg towarowy, z ukrytymi Powstańcami z oddziałów bukowskiego, dopiewsko-konarzewskiego, grodziskiego oraz opalenickiego, dotarł na stację PKP w Nowym Tomyślu. Kilka chwil później ulicą Lwówecką (teraz 3–go Stycznia) do Nowego Tomyśla wszedł oddział Lwówecki. To właśnie na pamiątkę tego wydarzenia zmieniono nazwę tej ulicy.

 

Jak pisał Kurier Poznański z 16 stycznia 1919 roku:
„W nocy z czwartku na piątek (2/3 stycznia) zajęły oddziały: opalenicki, bukowski i grodziski Nowy Tomyśl. Miasto zajęto bez krwi rozlewu. Dworzec strzeżony przez odwach w liczbie ośmiu chłopa, przeszedł bez oporu w ręce Polaków. W mieście, w którym znajdowała się Komenda Obwodowa, zdobyto trzy kulomioty, kilka karabinów i komorę zawierającą odzież żołnierską. Wysunięto straże ku Zbąszyniowi, gdzie rozlokowane są znaczne oddziały „Heimatschutzu”. Na dworcu nowotomyskim widnieje napis „Nowy Tomyśl” i powiewa chorągwie biało-czerwona. Na gmachach publicznych miasta również powiewają sztandary polskie.”

 

Przy opracowywaniu materiałów, nieocenionym dla nas źródłem była publikacja „Trzeba było pójść…”, praca zbiorowa pod autorstwem Zdzisława Kościańskiego i Bogumiła Wojcieszaka.

 

Zapraszamy również do obejrzenia galerii zdjęć na facebooku:

Poznajmy się

Hufiec ZHP Nowy Tomyśl
im. Emilii Sczanieckiej
os. Północ 25
64-300 Nowy Tomyśl

4 GZ "Leśne Duchy"
tel.: +48 534 351 942
e-mail: lesneduchy@zhp.nowytomysl.pl

19 DH "BUKI"
im. Aleksandra Kamińskiego
tel.: +48 782 654 743
e-mail: buki@zhp.nowytomysl.pl

12 DSH "HORYZONT"
tel.: +48 724 181 565
e-mail: 12dshhoryzont@zhp.nowytomysl.pl

Napisz do nas

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Komendę Hufca ZHP Nowy Tomyśl, z siedzibą w Nowym Tomyślu, 64-300 przy os. Północ 25 w celu przesłania na moj adres e-mail podany powyżej, odpowiedzi na moje zapytanie.

Stworzone z

przez RAJA Design