Dla rekrutów

Harcerze starsi

Nasza misja

Związek Harcerstwa Polskiego jest największą w Polsce, liczącą ponad 110 tys. członków, organizacją wychowawczą dzieci i młodzieży. Od prawie stu lat głównym celem działania ZHP jest wspieranie wychowania harcerek i harcerzy – tworzenie warunków do ich wszechstronnego rozwoju.

Na myśl o harcerstwie od razu przed oczami widzimy uśmiechniętych ludzi gotowych do pracy i pomocy potrzebującym. Związek Harcerstwa Polskiego składa się z działalności skierowanej do drugiego człowieka, a braterstwo, czyli przyjacielska i serdeczna postawa wobec innych, to jedna z głównych zasad naszego wychowania.  Zasadnicze cechy harcerskiej postawy to tolerancja, braterstwo, wzajemna akceptacja i zaufanie – wartości, które stanowią podstawowy budulec kapitału społecznego.

Harcerze starsi to przedział od 7 do 8 klasy podstawowej.

Gdybyśmy mieli podsumować naszą codzienną pracę jednym słowem, było by to „poszukiwanie”.

Poszukiwanie polega na przewartościowaniu dotychczasowego sposobu patrzenia na świat i autorytety, co z kolei buduje konieczność poszukiwania własnego uzasadnienia dla istniejącego porządku rzeczy. Na zbiórkach w dalszym ciągu zdobywamy wiedzę harcerską i doskonalimy się w technikach harcerskich, ale również często bierzemy udział w zajęciach specjalnościowych, które pozwalają nam wykazać się posiadanymi zainteresowaniami i naszymi pasjami.

 

CO WZIĄĆ NA PIERWSZĄ ZBIÓRKĘ?

Istotne jest, aby już na pierwszą zbiórkę przynieść ze sobą kompletnie wypełnioną zgodę na uczestnictwo w zbiórkach oraz składki członkowskie. Zgody są do pobrania na podstronie Informacje – dla poszczególnych grup wiekowych. Niestety, osoba nie posiadająca zgody nie będzie mogła uczestniczyć w zbiórce. Aby móc uczestniczyć w zbiórkach ważną kwestią jest również opłacenie składek (10,00 zł / miesiąc). Składki zbieramy kwartalnie, a więc 30,00 zł jednorazowo.

 

GDZIE I O KTÓREJ SIĘ SPOTYKAMY?

Zazwyczaj nasze zbiórki rozpoczynamy w Komendzie Hufca ZHP Nowy Tomyśl, która mieści się na osiedlu Północ 25 – budynek Szkoły Podstawowej nr 3 im. Feliksa Szołdrskiego. Nasze zbiórki odbywają się w piątek o godzinie 17:15  i trwają około 1,5 godziny.

 

PLIKI DO POBRANIA

Zgoda dla osób poniżej 16 roku życia Pobierz
Zgoda dla osób powyżej 16 roku życia Pobierz
Ile kosztuje harcerstwo? Pobierz

 

JAK WYGLĄDA KOMPLETNY STRÓJ HARCERKI/HARCERZA?

1. Bluza mundurowa – dziewczyny noszą bluzy w kolorze szarym, a chłopcy w zielonym.

2. Spódnica/spodnie – dziewczyny noszą spódnice harcerskie w kolorze szarym lub czarne, gładkie długie spodnie bez dodatkowych kieszeni po bokach (spodnie typu bojówki wykluczone), a chłopcy krótkie, zielone spodenki harcerskie lub czarne, gładkie długie spodnie bez dodatkowych kieszeni po bokach (spodnie typu bojówki wykluczone )

3. Nakrycie głowy –  beret w kolorze czarnym

4. Na ramionach bluzy znajdują się naramienniki, na które nakłada się pagony w kolorze czarnym.

5. Pod kołnierzem przekłada się chustę w kolorze czarnym (szczegóły dot. możliwości noszenia barw u drużynowego)

6. Nad lewą kieszenią przypina się lilijkę srebrną

7. W dolnej części lewej kieszeni przyszywane są naszywki skautowe – koniczynka WAGGGS u harcerek i lilijka WOSM u harcerzy.

8. Do spodni czy spódnicy nosi się oczywiście pas parciany. Dziewczyny noszą pasy czarne, a chłopcy zielone.

9. Na nogach, noszone są getry, w kolorze czarny. Getry noszone są w przypadku dziewcząt gdy mają spódnicę harcerską lub w przypadku chłopców gdy mają krótkie spodenki harcerskie.

10. Buty – turystyczne najlepiej w kolorze czarnym lub bojówki najlepiej w kolorze czarnym.

W przypadku wątpliwości zapraszamy do kontaktu z drużynowym.

Przykładowe sklepy/składnice harcerskie w których można zakupić umundurowanie:

  1. Woda Góry Las www.wgl.pl  Poznań
  2. 4 Żywioły www. skladnica.4zywioly.pl Warszawa

Poznajmy się

Hufiec ZHP Nowy Tomyśl
im. Emilii Sczanieckiej
os. Północ 25
64-300 Nowy Tomyśl

4 GZ "Leśne Duchy"
tel.: +48 534 351 942
e-mail: lesneduchy@zhp.nowytomysl.pl

19 DH "BUKI"
im. Aleksandra Kamińskiego
tel.: +48 782 654 743
e-mail: buki@zhp.nowytomysl.pl

12 DSH "HORYZONT"
tel.: +48 724 181 565
e-mail: 12dshhoryzont@zhp.nowytomysl.pl

Napisz do nas

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Komendę Hufca ZHP Nowy Tomyśl, z siedzibą w Nowym Tomyślu, 64-300 przy os. Północ 25 w celu przesłania na moj adres e-mail podany powyżej, odpowiedzi na moje zapytanie.

Stworzone z

przez RAJA Design