Rajd Na Szlaku – Śladami Niepodległości

Data publikacji: 10.10.2018

W sobotę, 6 października zaprosiliśmy mieszkańców Nowego Tomyśla i okolic do udziału w rajdzie harcerskim „Na Szlaku – Śladami Niepodległości”.

 

W ramach V edycji Rajdu Harcerskiego zorganizowaliśmy grę historyczną związaną z drogą Polski do niepodległości.

Na uczestników czekały dwie trasy: piesza ok. 10 km, oraz rowerowa ok. 15 km. Łącznie wystartowało około 90 uczestników w 14 patrolach. Obie trasy miały swój początek przy Szkole Podstawowej nr 3 w Nowym Tomyślu, meta znajdowała się w wiacie w Parku im. Feliksa Szołdrskiego. Uczestnicy mieli do pokonania nie tylko dużo kilometrów, ale też do wykonania kilka zadań, wszystkie o charakterze historyczno-patriotycznym, np.: wykonanie biało-czerwonych flag i wiatraczków, pomalowanie kubka w symbole niepodległościowe, a następnie zrobienie z niego ekologicznego karmnika, zapalenie znicza przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich w Nowym Tomyślu czy zdobywaniu wiedzy z QR kodów, po których wczytaniu wysłuchać można było informacji związanych z drogą Polski do niepodległości.
Około godziny 16.00 patrole zaczęły docierać na metę. Tam witała wszystkich grupa rekonstrukcyjna im. Feliksa Pięty z Bukowca, która przyjmowała karty patrolowe od uczestników oraz przeprowadzała krótki test z wiedzy o odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

 

Po tylu kilometrach spędzonych na urokliwych szlakach Gminy Nowy Tomyśl, Koło Gospodyń Wiejskich jak co roku wzorowo zadbało o to, aby żaden z wędrowców nie wyszedł z imprezy głodny.
Dla najmłodszych przygotowaliśmy gry i zabawy, a wszystkim czas umilał zespół Poznań Brass – sekcja instrumentów blaszanych dętych, który wykonywał zarówno utwory patriotyczne jak i rozrywkowe.
O godzinie 18.00 uroczyście podziękowaliśmy wszystkim za udział oraz wręczyliśmy pamiątkowe dyplomy i nagrody. Dzięki przychylności starosty nowotomyskiego Ireneusza Kozeckiego, każdy uczestnik otrzymał biało-czerwoną flagę. Starosta z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przekazał 100 flag narodowych, za co serdecznie dziękujemy. Całość zamykała tradycyjna, harcerska msza polowa odprawiona już po raz kolejny przez proboszcza Parafii Najświętrzej Maryii Panny Niesustającej Pomocy – ks. Andrzeja Grabańskiego.

 

Impreza ta nie nabrała by takiego wymiaru gdyby nie wsparcie udzielone przez burmistrza Nowego Tomyśla Włodzimierza Hibnera oraz Nowotomyski Ośrodek Kultury, który w ramach projektu Murale Polskiej Niepodległości przyłączył się do uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Połączenie dwóch imprez i zorganizowanie ich w jednym czasie, w jednym miejscu to efekt szkoleń o zawieraniu partnerstwa, w których mieliśmy przyjemność uczestniczyć w tym roku.

 

Dodatkowe podziękowania z pewnością należą się grupie rekonstrukcyjnej im. Feliksa Pięty za bezinteresowne włączenie się w przygotowania oraz organizację Rajdu, Panu Andrzejowi Chwalińskiemu za bezpłatne udostępnienie nam wiaty przy muzeum Wikliniarsta i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu, a także Pani Mirosławie Kortus – Prezes Banku Spółdzielczego, która zakupiła dla nas balony w narodowych barwach.

 

Cieszymy się, że z roku na rok przybywa nam prawdziwych przyjaciół, którzy bez wahania odpowiadają na nasze potrzeby.

 

Dziękujemy Wam – jesteście WIELCY!!!!

 

Zapraszamy również do obejrzenia galerii zdjęć na facebooku:

Poznajmy się

Hufiec ZHP Nowy Tomyśl
im. Emilii Sczanieckiej
os. Północ 25
64-300 Nowy Tomyśl

4 GZ "Leśne Duchy"
tel.: +48 534 351 942
e-mail: lesneduchy@zhp.nowytomysl.pl

19 DH "BUKI"
im. Aleksandra Kamińskiego
tel.: +48 782 654 743
e-mail: buki@zhp.nowytomysl.pl

12 DSH "HORYZONT"
tel.: +48 724 181 565
e-mail: 12dshhoryzont@zhp.nowytomysl.pl

Napisz do nas

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Komendę Hufca ZHP Nowy Tomyśl, z siedzibą w Nowym Tomyślu, 64-300 przy os. Północ 25 w celu przesłania na moj adres e-mail podany powyżej, odpowiedzi na moje zapytanie.

Stworzone z

przez RAJA Design