Wizyta w Radzyniu Podlaskim

Data publikacji: 13.11.2017

Tradycją naszej Drużyny stały się już dalsze biwaki na początku roku harcerskiego. Tym razem ‘zawędrowaliśmy’ do Radzynia Podlaskiego.

Na zaproszenie, zaprzyjaźnionego, I Szczepu Harcerskiego „Infinity” im. hm. Mieczysława Stagrowskiego w piątek 10 listopada, o godzinie 10:00 stawiliśmy się w Radzyniu Podlaskim, aby wspólnie spędzić czas na zabawie i poznawaniu wschodniej części Polski.

 

Pierwszego dnia zwiedziliśmy m.in. muzeum Zamoyskich, gdzie mogliśmy podziwiać niezwykłe obrazy z XIX wieku, meble z przełomu XVII i XVIII wieku oraz dowiedzieliśmy się jak żyli Zamoyscy, mieszkańcy tej okazałej posiadłości, następnie udaliśmy się do Zamku Lubelskiego w Lublinie, gdzie zobaczyliśmy m.in. niezwykłą basztę w stylu romańskim, która powstała w XIII wieku i jest to jedna z najstarszych budowli na Lubelszczyźnie, jednak największe wrażenie na nas wszystkich zrobiła Kaplica Trójcy Świętej, która jest jednym z najciekawszych zabytków średniowiecznym, w Europie.

W wieku XV malarze ruscy pokryli wnętrze świątyni freskami w technice i stylu wschodnim, a zachowany na łuku tęczowym napis fundacyjny informuje o dacie zakończenia prac (10 sierpnia 1418 r.). Kościół pełnił rolę kaplicy królewskiej. Kaplica była świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, m. in. Unii Lubelskiej w 1569 r. Po czasie jednak freski zostały zatynkowane, odkryto je dopiero w 1899 roku, a ich konserwacja i odkrywanie trwały niemal 100 lat!
Pod koniec dnia udaliśmy się do parku trampolin, gdzie mogliśmy spożytkować resztki naszych sił. Jednak nie był to koniec atrakcji na ten dzień.

 

Dokładnie o godzinie 21:00 zjawiliśmy się przed pałacem w Radzyniu Podlaskim, gdzie miała miejsce historyczna chwila, ponieważ uczestniczyliśmy w akcji „Ogień Niepodległości”, która została zorganizowana po raz pierwszy w tym mieście. Wspólnie z władzami samorządowymi rozpaliliśmy ognisko, a następnie przypomnieliśmy sobie trudny okres w dziejach Polskich oraz oddaliśmy hołd wszystkim ofiarom, poległym w walce o niepodległą Polskę.

 

Na zakończenie dnia wykonaliśmy biało-czerwone kotyliony, które były rozdawane mieszkańcom podczas uroczystości następnego dnia.

 

Sobotę rozpoczęliśmy o godzinie 11:00 uroczystą mszą św. za Ojczyznę, w Sanktuarium Maki Boskiej Nieustającej Pomocy, następnie razem z mieszkańcami przemaszerowaliśmy ulicami miasta pod pomnik, aby złożyć wieńce.

 

Po obiedzie wyruszyliśmy poznawać Radzyń Podlaski, poprzez przygotowany quest po mieście.
Na zakończenie dnia odbyło się uroczyste świecznisko, na którym wspólnie radośnie świętowaliśmy odzyskanie niepodległości, śpiewając pieśni patriotyczne oraz harcerskie. Był to również doskonały moment na podziękowania za tak ciepłe przyjęcie naszej Drużyny. Po zakończeniu świeczniska był już czas wolny, który wykorzystaliśmy na wspólne zabawy oraz śpiewy do późnych godzin nocnych (lub tez wczesno-porannych 😉 )

 

W niedzielę mogliśmy się wreszcie wyspać, niestety zaraz po śniadaniu przystąpiliśmy do sprzątania miejsca naszego noclegu, a po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną, aby po 8 godzinach jazdy, stawić się o godzinie 20:00 w Nowym Tomyślu, przed stęsknionymi rodzicami.

 

Serdecznie dziękujemy za niezwykle miłe przyjęcie nas w Radzyniu Podlaskim, I Szczep Harcerski „Inifinity” im. Hm. Mieczysława Stagrowskiego, który to zorganizował nam czas podczas tego weekendowego pobytu.
Podziękowania kierujmy również do burmistrza Miasta i Gminy Nowy Tomyśl, dr Włodzimierza Hibnera, który wsparł nas w organizacji tego biwaku.

 

Zapraszamy również do obejrzenia galerii zdjęć na facebooku:

Poznajmy się

Hufiec ZHP Nowy Tomyśl
im. Emilii Sczanieckiej
os. Północ 25
64-300 Nowy Tomyśl

4 GZ "Leśne Duchy"
tel.: +48 534 351 942
e-mail: lesneduchy@zhp.nowytomysl.pl

19 DH "BUKI"
im. Aleksandra Kamińskiego
tel.: +48 782 654 743
e-mail: buki@zhp.nowytomysl.pl

12 DSH "HORYZONT"
tel.: +48 724 181 565
e-mail: 12dshhoryzont@zhp.nowytomysl.pl

Napisz do nas

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Komendę Hufca ZHP Nowy Tomyśl, z siedzibą w Nowym Tomyślu, 64-300 przy os. Północ 25 w celu przesłania na moj adres e-mail podany powyżej, odpowiedzi na moje zapytanie.

Stworzone z

przez RAJA Design