Zapal znicz pamięci

Data publikacji: 25.10.2017

W dniu 20 października 1939 na ziemiach naszego Powiatu odbyły się pierwsze publiczne egzekucje dokonane przez hitlerowskiego okupanta.

 

W minioną sobotę nasz przyboczny dh Jakub Kaczmarek dołączył do Klubu Rowerowego „28 cali”, działającego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Policealnych im. Mikołaja Kopernika, aby wspólnie wziąć udział w akcji „Zapal znicz pamięci”. Była to już IX edycja akcji organizowana przez IPN. Łącznie przejechali ponad 80 kilometrów i odwiedzili 6 miejsc w naszej okolicy, upamiętniających te przerażające tragedie.

 

Na każdym z pomników zapalili oni symboliczne światło pamięci oraz uprzątnęli zalegające liście. Jako pierwsze miejsce, odwiedzili Bolewicko gdzie w zbiorowej mogile pochowano około 100 osób, które rozstrzelano w 1939, następnie udali się do Łomnicy, Chrośnicy, Kuźnicy Zbąskiej oraz Tuchorzy.
W Tuchorzy dokonano zamordowania grupy 15 osób poprzez powieszenie, przywiezionych specjalnie w tym celu z Fortu VII w Poznaniu. Na ofiary w tym miejscu wybrano przede wszystkim polskich patriotów z grupy konspiracyjnej lekarza dr Franciszka Witaszka.

 

Była to zarazem niezwykła lekcja historii, a przed nami wszystkimi stoi zadanie, które powinno być jakoby obowiązkiem – przekazywać wiedzę o polskich bohaterach, młodszym pokoleniom, aby pamięć o nich nigdy nie zaginęła.

 

Zapraszamy również do obejrzenia galerii zdjęć na facebooku:

 

Poznajmy się

Hufiec ZHP Nowy Tomyśl
im. Emilii Sczanieckiej
os. Północ 25
64-300 Nowy Tomyśl

4 GZ "Leśne Duchy"
tel.: +48 534 351 942
e-mail: lesneduchy@zhp.nowytomysl.pl

19 DH "BUKI"
im. Aleksandra Kamińskiego
tel.: +48 782 654 743
e-mail: buki@zhp.nowytomysl.pl

12 DSH "HORYZONT"
tel.: +48 724 181 565
e-mail: 12dshhoryzont@zhp.nowytomysl.pl

Napisz do nas

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Komendę Hufca ZHP Nowy Tomyśl, z siedzibą w Nowym Tomyślu, 64-300 przy os. Północ 25 w celu przesłania na moj adres e-mail podany powyżej, odpowiedzi na moje zapytanie.

Stworzone z

przez RAJA Design