Zimowy biwak za nami

Data publikacji: 02.03.2017

W miniony weekend, w niedalekim Pakosławiu odbył się zimowy biwak harcerski, podczas którego nie tylko się bawiliśmy, ale również nauczyliśmy wielu nowych rzeczy.

Dnia 17-19 lutego były dla nas niezwykle aktywne, ponieważ nasza 19 Drużyna Harcerska „BUKI” razem z 4 Gromadą Zuchową „Leśne Duchy” uczestniczyła w biwaku podczas, którego kadra połączyła motyw fabularny ze zdobywaniem wiedzy metodycznej. W tych dniach wcieliliśmy się w rolę magów – Alsonów, a naszym celem było odnalezienie w okolicznych lasach grupy złych magów, którzy chcą przejąć kontrolę nad światem.
Dzień pierwszy rozpoczęliśmy oczywiście od oficjalnego apelu, bez którego nie może zacząć się żaden nasz biwak. Tego dnia poświęciliśmy czas na zapoznanie się z całą fabułą biwaku, ale co ważniejsze – zostaliśmy podzieleni na 4 różne grupy, a naszym zadaniem dodatkowo było wymyślenie oraz graficzne przedstawienie herbu naszej drużyny. Każdy z nas – magów – posiadał odpowiednią profesję, a były to: magia ziemi, magia wody, magia powietrza. Natomiast cały dzień zakończyliśmy wspólnym oglądaniem filmów do późnych godzin nocnych oraz śpiewami przy dźwiękach gitary.

Drugiego dnia, z samego rana naszym pierwszym zadaniem było zapoznanie się z wioską oraz charakterystycznymi punktami w której się znajdowaliśmy. Jak się okazało wieś Pakosław nie została wybrana przypadkowo, ponieważ to właśnie w tutejszym pałacu zamieszkiwała i zmarła patronka naszego Hufca – Emilia Sczaniecka. Po prawie dwugodzinnym rozpoznaniu miejscowości, wszyscy wspólnie utworzyliśmy mapę wsi na wielkim arkuszu. Zaraz po rysowaniu map, odbyły się zajęcia z zakresu topografii, a następnie ze znajomości deszyfracji .
Nowo poznane umiejętności mogliśmy wykorzystać niemalże od razu, ponieważ zaraz po zajęciach musieliśmy najpierw wyznaczyć azymut, pod którym została ukryta mapa topograficzna, z zaznaczonym miejscem obozowiska jednego ze złych Magów. Udaliśmy się więc tam jak najszybciej, niestety maga już nie było, pozostał po nim tylko list, który niestety nie powiedział nam zbyt wiele, ale na szczęście spotkaliśmy tam Hesona (postać na potrzeby fabuły) – zwierzę, które mówi ludzkim głosem i zamieszkuje tutejsze lasy, dopiero gdy dostarczyliśmy mu śnieżną kulę, która nigdy się nie topi podał nam on dokładniejsze informacje na temat miejsca spotkań zbuntowanych magów.

Zaraz po grze terenowej nastąpiło obrzędowe świecznisko, podczas które mieliśmy okazję gościć Harcerski Krąg Seniorów naszego Hufca w liczbie 12 członków oraz dh. Komendant hm. Dorotę Piechotę, było nam niezwykle miło, że to właśnie w przeddzień jednego z ważniejszych dni w harcerskim życiu – Dnia Myśli Braterskiej – mieliśmy okazję spotkać się w tak licznym gronie, właściwie w każdym przedziale wiekowym, ponieważ byli razem z nami: zuchy, harcerze młodsi, harcerze starsi, wędrownicy oraz seniorzy.

Podczas świecowiska, mieliśmy okazję zapoznać się pokrótce z harcerską historią życia każdego z seniorów, a do naszego kręgu przyjęliśmy pięciu nowych członków, którzy tego dnia złożyli Przyrzeczenie Harcerskie, byli to: Wiktoria Kroma, Mikołaj Kańduła, Magdalena Kowalka, Kornelia Kazimierowska, Anna Grzelkiewicz.

Następnie 6 członków, którzy przeszli z Zuchów, otrzymało również barwy naszej drużyny. Ponadto 5 Zuchów złożyło obietnicę Zuchową, byli to: Kamil, Wojtek, Antek, Malwina, Wawrzyniec.
Zuch ochoczy* – Paweł, Amelia,
Zuch sprawny ** – Jeremi, Tymek,
Zuch gospodarny *** – Zosia

Na zakończenie dnia, mieliśmy okazję spróbować prawdziwej ‘harcerskiej pizzy’, która została zrobiona z pozostałych składników po obiadowym spaghetti.
W niedzielę, która była niestety ostatni dniem naszego biwaku z samego rana rozpoczęliśmy wielkie sprzątnie szkoły, a biwak zakończyliśmy oficjalnym apelem.

Serdecznie Dziękujemy Pani Dyrektor Szkoły a zarazem instruktorce naszego hufca dh. Mirosławie Buczkowskiej za udostępnienie pomieszczeń szkolnych na czas trwania biwaku w Pakosławiu.

Zapraszamy również do obejrzenia galerii zdjęć na facebooku:

 

Poznajmy się

Hufiec ZHP Nowy Tomyśl
im. Emilii Sczanieckiej
os. Północ 25
64-300 Nowy Tomyśl

4 GZ "Leśne Duchy"
tel.: +48 534 351 942
e-mail: lesneduchy@zhp.nowytomysl.pl

19 DH "BUKI"
im. Aleksandra Kamińskiego
tel.: +48 782 654 743
e-mail: buki@zhp.nowytomysl.pl

12 DSH "HORYZONT"
tel.: +48 724 181 565
e-mail: 12dshhoryzont@zhp.nowytomysl.pl

Napisz do nas

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Komendę Hufca ZHP Nowy Tomyśl, z siedzibą w Nowym Tomyślu, 64-300 przy os. Północ 25 w celu przesłania na moj adres e-mail podany powyżej, odpowiedzi na moje zapytanie.

Stworzone z

przez RAJA Design